Святвечір, Свят-вечір чи святвечір?

Mова 06.01.2017

Є багато версій написання назви вечора напередодні Різдва: Святвечір, Свят-вечір, святвечір. Який варіант обрати? Ось що про це кажуть мовознавці.

Олександр Пономарів:

Як писати: Святвечір чи Свят-вечір? Однослівну назву, що походить від словосполуки Святий вечір, потрібно писати разом: Святвечір, і з великої літери.

Катерина Городенська:

Як не дивно, але в написанні однослівної назви вечора напередодні Різдва, або Святого вечора, досі спостерігаємо плутанину: у тлумачному Словнику української мови її подано як абревіатуру святвечір, співвідносну зі словосполученням святий вечір, в «Українському правописі» та орфографічних словниках української мови – як складний іменник свят-вечір, що пишеться через дефіс. Непослідовність у передаванні цієї назви відбиває і мова художніх творів. У мовній практиці двох останніх десятиріч переважає написання однослівної назви цього вечора разом і до того ж нерідко – з великої літери. І це цілком логічно, бо вона є абревіатурою, утвореною зі скороченої прикметникової основи свят- та іменника вечір. Отже, однослівну назву, співвідносну зі словосполученням Святий вечір, потрібно писати разом і з великої літери, тобто Святвечір.

Тож варто писати: Святвечір.

P. S. Смачної куті!
Коментарі ()

 1. Наталя Момотова 16 листопад 2019, 13:08 # 0
  За новим українським правоаисом яке закінчення в родовому відмінку у слова енергоблок? Великий тлумачний словник подає закінчення -у, але зустрічаю останнім часом в документах -а.

  Авторизуйтеся, щоб залишити коментар. Увійти

  Ви можете авторизуватися через соцмережі:
  Завантажити застосунок
  Ми в соцмережах


  © 2023 Мова – ДНК нації