На кухні українською. Частина 2
L
R

Коментарі ()

 1. PY PY 22 червень 2017, 21:24 # +3
  стакан і салфетка (не салфєтка!) є у словнику:
  sum.in.ua/s/stakan
  sum.in.ua/s/salfetka

  солянка (але не солонка) може вживатись у тому ж значенні, що й сільниця:
  sum.in.ua/s/soljanka
  1. Natalia Klymenko 14 вересень 2017, 10:52 # 0
   У СУМі дуже багато росіянізмів.
   1. PY PY 19 вересень 2017, 20:30 # +1
    Було б дивно, якби після тривалого контакту з російською мовою в українській мові не було русизмів. Питання лише в тому, які з них слід вважати засвоєними, нормативними (можливою підставою для чого і є їх фіксація в академічному словнику — це авторитетніше джерело, ніж окрема думка окремої людини з дипломом філолога). Якщо слово нормативним було, це означає, що існує певний пласт літератури, де воно використовувалось як нормативне — і з цим теж треба рахуватися, навіть якщо в наш час воно не використовується.

    Але уявімо, що слово потрапило до словника помилково чи було включене туди навмисно, щоб поступово русифікувати українців, і тому позбутись його — нині політично виправдано. Проте, відмова від русизму не повинна нести шкоду функціонуванню української мови. «Салфетки» можна позбутись цілком безболісно. «Солянка» лише схожа на русизм «солонка», і позбуватись її — надлишково, але без «солянки» ми втрачаємо хіба що ще один синонім до «сільниці» і отримуємо невдоволення тих, хто вважав «солянку» українським словом. А ось «стакан» і «склянка» є синонімами лише в частині значень: «склянка» за визначенням зроблена зі скла, тоді як «стакан» може бути і з іншого матеріалу («пластикова склянка», «паперова склянка» — абсурд. Чи, ще краще, «вафельна склянка» — скуштувавши морозиво в ній, можете сміливо сказати «Я можу їсти склянки, і це мені не вадить!»).
   2. Ростислав Фірсіков 30 квітень 2020, 23:28 # 0
    А як же суп солянка?
   3. Віктор Федорів 22 жовтень 2017, 21:47 # +4
    Підтримую: мене певним чином обурило заперечення необхідності такого давнього слов'янського слова як «стакан», який, як стверджують знавці, був і в українській мові, але в якийсь період випав з ужитку й відносно нещодавно був запозичений не без необхідності, бо вафельних склянок особисто я аж ніяк не хочу куштувати. Мені подобається, чим люди займаються на даному ресурсі, але не втішає думка про те, що більше дев'яностовідсоткової довіри ваші матеріали не заслуговують, оскільки в одній публікації на десять фігурує якесь сумнівне твердження

    Авторизуйтеся, щоб залишити коментар. Увійти

    Ви можете авторизуватися через соцмережі: