На виплат чи у розстрочку?
L
R

Мовознавець Борис Антоненко-Давидович:

«У крамницях часто читаємо таке оповіщення: «У нас ви можете купити готовий одяг у розстрочку». Або інколи ще й так: «Товар продається з розстроченням». Обидва ці вислови – у розстрочку і з розстроченням – не українські й не російські, а належать до тої мовної сумішки, що зветься в народі суржиком. В українській мові є дієслово строчити з похідним від нього іменником строчіння («Хазяїн шиє, якусь полу від кожуха строчить». – Марко Вовчок); є й слова, що позначають протилежну до них дію, – розстрочувати, розстрочування, але вони стосуються кравецтва, а не умов сплати під час купівлі. Відповідно до російського вислову в рассрочку є в українській мові давній вислів на виплат: «Дурно не треба, можна на виплат» (М. Коцюбинський). Отже, в оповіщеннях крамниць треба було написати: «купити готовий одяг на виплат», «продається на виплат»».


Коментарі (3)

 1. Сергій Макарчук 29 червень 2016, 10:36 # +1
  Воно то може і калька від російської «рассрочк»'и, але не варто настільки категорично вказувати на помилковість таких висловів.
  Звернімося до наукової літератури та закону.

  Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 818.:
  РОЗСТРО́ЧКА, и, жін. Виплата або виконання чого-небудь частинами у визначені строки. — Скільки ж то він коштує? — Та щось тисяч до двох. І в розстрочку (Андрій Головко, I, 1957, 273); Зустрівся я на вулиці з паном Глянцером, у якого мені доводилося колись брати матеріали для костюма… в розстрочку (Петро Козланюк, Сонце.., 1957, 122).

  Російсько-український словник правничої мови (понад 67.000 слів) // Праця Правниче-Термінологічної Комісії при Соціяльно-Економічному Відділі Академії Наук. // Члени редакційної колегії: В.І. Войткевич-Павлович, Г. Д. Вовкушівський, В. О. Крижанівський, І. Ю. Черкаський, редактор-упорядник А. Л. Дроб’язко, головний редактор: акад. А. Ю. Кримський. // У Київі — 1926 — Стор. 240
  Рассрочка – розстрочка, відклад, виплат, сплат ратами.

  Що ж стосовно законодавства – досить згадати постанову КМУ від 30 березня 2011 р. N 383 «Про затвердження Правил торгівлі у розстрочку фізичним особам»

  Тож, слово «розстрочка» хоча і є росіянізмом, але вона існує в українській мові щонайменше століття. І допоки в українському законодавстві буде використовуватися вказаний термін, інші формулювання не матимуть юридичного значення, а тому договір єдно буде «про купівлю одягу в розстрочку».
  1. Ганна Г. 01 листопад 2016, 21:51 # 0
   А правильно «росіянізм» чи «русизм»?
   1. PY PY 23 червень 2017, 00:00 # +1
    Розстрочка є у словнику:
    sum.in.ua/s/rozstrochka

    Авторизуйтеся, щоб залишити коментар. Увійти

    Ви можете авторизуватися через соцмережі: